Volejbal v Tuchlovicích slaví 40 let

Rok 2022 se pomalu blíží ke konci. Mnoho z nás má na konci roku trochu více času na zamyšlení nad tím, co v tom roce zažil a jaký ten rok vlastně byl. A letošní rok je pro náš klub rokem jubilejním, slavíme 40 let své existence. A tak se sluší trochu zavzpomínat a připomenout si, jaké vlastně byly počátky našeho klubu.

Okénko do historie klubu

Přesuňme se nyní do roku 1981, kam spadá začátek činnosti oddílu volejbalu. V té době se bývalí aktivní sportovci a gymnasté spolu s některými členy tehdejšího Socialistického svazu mládeže (SSM) scházeli v tělocvičně místní základní školy na rekreační volejbal. Byly mezi nimi Jaroslav Nedvěd, budoucí předseda klubu, Jiří Marek a Jan Veselouš, všichni skvělí hráči a trenéři. Postupem času přibývali přátelské zápasy a turnaje pořádané zejména pod hlavičkou SSM. Tito hráči se také zúčastnili okresního kvalifikačního turnaje na Kladně. Hrálo se v září 1981 v tělocvičně kladenského gymnázia za účasti pěti družstev. Vítězství Tuchlovic a následný postup do okresního kola mělo největší vliv na rozhodnutí založit oddíl volejbalu. Od roku 1982 hrály Tuchlovice okresní soutěže.

Zlom v činnosti nastal v roce 1988, kdy oddíl poprvé zasáhl do soutěží na krajské úrovni – mladší dorostenci v přeboru Středočeského kraje. V následujícím roce se do krajského přeboru probojovali i muži. Do roku 1989 měl oddíl jen družstva mužů a dorostenců. V roce 1990 vzniká také družstvo dorostenek, o rok později i družstvo žákyň. Ze sedmi zakládajících členů v roce 1981 se jejich počet v roce 1991 zvýšil na 60.

Doba nejpočetnější členské základny byla v letech 2005 – 2010, kdy měl náš volejbalový klub mužský A tým, ženský A tým, 3 mládežnické týmy dívek a dva chlapců. Kolem roku 2010 pak byly založen ještě ženský a mužský B tým, které hrály II. kraj.

Na úrovni mládeže patří mezi naše největší úspěchy výhra v kategorii mladších žákyň 2006/2007 středočeského kraje a účast v 1. lize kadetek 2010/2011 pod vedením Ondřeje Pilného. Dále 2007/2008 výhra v kategorii kadetek středočeského kraje pod vedením Jaroslava Nedvěda a pak také účast v 1. lize juniorů pod vedením Jana Veselouše v letech 2002/2003 a 2003/2004. V roce 2003 dokonce vyhráli Český pohár. Také nesmím zapomenout, že Gabriela Kotvová, vicemistryně Evropy v beachvolejbalu do 18 let, trénovala pod vedením Jaroslava Nedvěda v Tuchlovicích.

Mezi největší úspěchy našeho klubu v soutěžích dospělých patří vítězství mužského A týmu v letech 2006/2007, 2008/2009, 2016/2017 a poslední vítězství pak přišlo vloni v sezóně 2021/2022. Jsou tedy mezi námi hráči, kteří jsou čtyřnásobnými mistry středočeského kraje.

Ženský A tým, který hraje I. krajskou soutěž, občas bojuje s počtem hráček, ale letos se jim opravdu daří. Aktuálně vede tabulku skupiny B. Držte holkám palce, ať se jim to vydrží!

Poděkování a pohled do budoucnosti

Je skvělé, že má náš klub několik takových úspěchů. Osobně si ale nejvíce cením toho, že po těch 40 letech klub stále existuje a funguje. Není to běžné. V době založení klubu v kladenském okrese existovalo více než 10 volejbalových klubů. Dnes jsou tu už jen 3 a jeden z nich je Voleyball Kladno, jehož mužský A tým hraje extraligu. Hlavní zásluhu na dlouhověkosti našeho klubu mají hlavně výše zmínění zakládající členové Jaroslav Nedvěda a Jiří Marek, kteří se o klub starali více než 3 dekády a dodnes se aktivně podílí na trénování. Za to jim patří velký dík.

Další dík patří také vedení Tuchlovic – jak těm předchozím, tak i tomu stávajícímu. Na naši obec se můžeme vždy spolehnout co do poskytnutí dotace, tak také volejbalových kurtů, které si dlouhodobě pronajímáme za symbolickou částku. Je sice trochu škoda, že v Tuchlovicích za ty roky nevyrostla velká hala, ve které by se nám trénovalo o poznání lépe a hráli bychom na domácí půdě. Chápeme ale, že taková hala je obrovský náklad. Snad na ní v budoucnu přeci jen dojde.

Celkově to ale v dnešní době to s popularitou volejbalu není růžové, spousta dětí dává přednost jiným sportům. Udržet členskou základnu na vysoké úrovni, hlavně pak v oblasti mládeže, je tedy náš úkol do dalších let. Je to úkol, na kterém již několik let pracujeme. Letos máme poprvé po mnoha letech mládežnický tým v krajských soutěžích a to je první úspěch. Na další doufáme již brzy dojde.  

Za náš celý volejbalový klub vám přeji příjemné prožití Vánočních svátků a pokud možno co nejlepší rok 2023!

Ing. Josef Antoš

Předseda

Sdílet příspěvek:


Kontaktujte nás